Jak przechowywać wino.

Każdy smakosz wina z pasją gromadzi swoje ulubione butelki wina wyczekując aż nadciągnie adekwatny moment aby je spróbować. Ta jedna chwila, w której otwieramy sumiennie przechowywaną od lat flaszkę jest z jednej strony chwilą przyjemności, z drugiej zaś boleści, gdyż nawet jeśli nie jest to ostatnia flaszka z piwniczki, następna którą otworzymy w ciągu miesięcy czy lat nie będzie już takim samym winem. Wskazane jest pamiętać o tym, że technika gromadzenia wina jest niezwykle ważna ażeby trunek nie zagubił swoich walorów smakowych.

27Wypada także mieć na uwadze, że nie każdego typu wino przeznaczone jest do dłuższego gromadzenia. Większość pospolitych win dostępnych w lokalnych hipermarketach przeznaczonych jest do natychmiastowej konsumpcji. Skąd mamy rozpoznać co powinno się składować, a co nie? Najprościej doradzić się ekspertów w specjalistycznym sklepie winiarskim.

By dać możliwość naszym wybranym winom właściwe warunki, trzeba stosować się choć kilku istotnych zasad. Po pierwsze magazynowane wino nie może być narażone na działanie światła słonecznego oraz drgań. Najlepiej gdyby butelka z winem znajduje się w zacienionym i odosobnionym miejscu, w którym nie jest narażona na przenoszenie lub przekładanie. Najbardziej optymalną temperaturą, w której wino czuje się najodpowiedniej to 12-13 stopni C, najistotniejsze to nie pozwolić ażeby wzrosła ona powyżej 24 stopni, dlatego że wtedy utlenianie trunku następuje nadzwyczaj szybko. Następną ważną instrukcją jest położenie butli, powinna ona spoczywać poziomo, tak aby korek był choć trochę zamoczony w winie, wtedy bowiem mamy przeświadczenie, że korek nie zeschnie i nie pocznie przepuszczać powietrza do do środka butelki.

Najodpowiedniejszą metodą na odkrycie właściwego momentu na otwarcie butli jest zakup kilku flaszek takiego samego wina i otwieranie co jakiś czas jednej z nich, smakowanie. Pomijając fakt, że kupowanie wina młodego jest zwyczajnie tańsze niż zakup wina starego. Posiadanie osobistej piwniczki ma jeszcze jedną ważną zaletę. Nie zostaniemy zdziwieni przez nieprzewidzianych gości, a poza tym posiadając pewien przekrój win zawsze odszukamy coś odpowiedniego do któregoś z dań.

Advertisements