Bazowe rodzaje wina czerwonego.

Odmiany winorośli, z których sporządzane jest wino czerwone, formułują jego smak oraz możliwe zastosowanie w powiązaniu z daniami. Mimo tego, że dane trunki powstały z tego samego szczepu winogron i nawet w takim samym systemie wytwórczym, mogą różnić się smakiem, dlatego że winorośl dojrzewa w nieco innych warunkach – na innej ziemi, przy innym nasłonecznieniu oraz pozostałych cechach miejscowych. Właśnie dlatego rodzaje wina czerwonego mogą być odbierane w odmienny sposób.

20Jednym z najbardziej znanych gatunków jest bez niejasności – Merlot. Wywodzi się z Francji, jednak winorośl tego rodzaju hodowana jest we Włoszech, Rumunii, Chile, Australii, Kalifornii oraz w innych położeniach. Kupić go można w niemal wszystkich krajach na świecie.
Drugim z najbardziej istotnych gatunków wina czerwonego jest Cabernet Sauvignon. Idealnie komponuje się z prostymi daniami przygotowanymi z czerwonego mięsa. Winogrona cabernet sauvignon są uprawiane w wielu krajach – od Chile po Australię. Jest to odmiana popularna, dlatego ograniczeniem są wyłącznie warunki klimatyczne panujące w danym kraju. Z kolei odmiana Syrah istnieje w dolinie Rodanu we Francji, w Kaliforni i w Australii. Syrah to czerwone wino doskonale komponujące się z dziczyzną oraz wołowiną. Możliwym jest pozyskać w nim nader głęboki i ciemne zabarwienie, który nadaje dużej klasy. Kolejne szlachetne wino, o którym chcę wspomnieć to Pinot noir, które podawane jest zazwyczaj z delikatnymi mięsami – jagnięciną, kurczakiem, rybami. Innym czerwonym winem jest Sangiovese pochodzi z Toskanii. Możecie je świetnie łączyć z potrawami kuchni włoskiej oraz pozostałych śródziemnomorskich.

Advertisements